Nedir Bu BİG DATA? | YBS

Nedir Bu BİG DATA? | YBS

Big Data, yani Büyük Veri benim tabirimle Bilgi Okyanusu günümüzde popüler bir konu haline geldi. Tabi big data konusu yapay zeka ve nesnelerin interneti ile ayrı düşünülemez. Ben de big data araştırmalarım sonucu öğrendiklerimi anladığım kadarıyla sizlere anlatmaya çalışacağım. Araştımalarım sonucu da bu konuyu insanların tam anlayamadığı ya da anlatabilecek kadar türkçeye sahip olmadıklarını keşfettim. Bu yazım ile bilişime meraklı fakat pek bilgi sahibi olmayan insanların anlayabileceği bir şekilde big data nedir? sorusunu cevaplamaya çalışacağım. Bunun yanında Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), Data mining (veri madenciliği), Data Warehouse (veri ambarı) ve Bussine İntelligence (İş zekası) konularına kısaca değineceğim. 

Öncelikle neden büyük veri onu anlatmalıyım. 1930larda yapılan ilk bilgisayar bir oda büyüklüğünde ve yaklaşık 5mb hafızaya sahip bir bilgisayardı. Yani bir Aleyna Tilki şarkısı ile değerlendirebileceğiniz bir hafızaya sahipti bilgisayarınız. Bugün durum çok farklı herkes veri üretiyor. İşlemcilerin maliyeti düştü kapasitesi arttı, şuan 5mb hiçbir şey her bir dakikada Facebook’a 973 bin giriş yapılıyor, Google’da 3.7 milyon arama yapılıyor, Twitter’da 481 bin tweet atılıyor, WhatsApp’ta 38 milyon mesaj gönderiliyor, Instagram’da 174 bin kaydırma (scrolling) yapılıyor, YouTube’da 4.3 milyon adet video izleniyor, Netflix’te 266 bin saat video izleniyor, Tinder’da 1.1 milyon kaydırma (swipe) yapılıyor, Messenger’da 25 bin GIF gönderiliyor, 187 milyon e-posta gönderiliyor. Gördüğünüz gibi artık 5mb hiçbir şey. Nesnelerin interneti ile de ses verileri, görüntü verileri, yüz tanıma gibi verilerle birlikte çok fazla veri üretiliyor. Dünya 2016’da 16 zettabytes veri üretti bu her yıl katlanarak artıyor.

Önceleri yani big data bu kadar popüler olmadan önce, bahsettiğim bilgi okyanusunun içinde balinalar vardı (firmalar) ve kendilerine lazım olan verileri oradan alıyorlardı veya kendi veri ortamlarını oluşturuyorlardı buna, marketlerin size kendi alışveriş kartlarını verip indirimden yararlanmanızı sağlaması ve bu sayede alışveriş alışkanlıklarınızı takip edebimesi veya anketler ile düşüncelerinizi öğrenip ona göre karar alması örnek gösterilebilir. Şu an bu verilerle firmaların kendi başlarına mücadele etmesi zorlaştı, bunun yanında Hadoop gibi teknolojiler kullanılıyor, bu başka bir yazının konusu olabilir. 

Big data, marketing ile başlamıştı. Yani üretilen veriler analiz edilip pazarlama amaçlı kullanılıyordu. Bu durum bugünlerde de karşılaştığınız sizlere ürün önerilmesi durumu. Firmalar müşterilerini en iyi şekilde tanımak ve ondan en iyi şekilde fayda sağlamak için büyük veriyi kullanmakta ve analiz etmekte. Bunu en iyi yapanlardan biri de Netflix‘tir. İzleyicinin hangi dizileri izlediğini, bölüm bölüm mü, sezon sezon mu izlediğini, hangi tür afişlere tıkladığı, hangi kategorilerde izleme faaliyetinde bulunduğu analiz ediyor. Bu sayede kişiye göre fragman, kişiye göre afiş gösteriyor, bunu algoritması ile yapıyor. 

Data mining , büyük ölçekli veriler arasında bilgiye ulaşma işidir. Bu işlem tamamlandığında seçilen veriler değerlendirilip anlamlı bir hale getirildikten sonra Data WereHouse’da toplanır. Bu süreç veri kalitesini arttırmak için önemlidir. Sonrasında bu veriler çeşitli algoritma ve analizler ile firmaların karar verme sürecine etki eder, buna Bussine İntelligence denir. Tüm bu süreçler büyük verinin işlenme sürecidir. 

Sonuç olarak Big Data: Dünya üzerinde üretilen bütün verilere denir. Amaç bu verileri kullanılabilir fayda sağlanabilir bir hale getirmektir. Konuyu elimden geldiğince basit, anlaşılır anlatmaya çalıştım. Konu hakkında anlamadığınız nokta bulunuyor ise yorum olarak belirtiniz, araştırıp elimden geldiğince yorumları cevaplamaya çalışacağım. Anlatılmasını istediğiniz konuları da yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Avatar

Ömer SÜT

Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi ve AkdeMIS.org internet sitesi editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir