Çin Yüzyılında Teknoloji Paylaşımı

Çin Yüzyılında Teknoloji Paylaşımı

Çin bizi kağıtla ve matbaayla tanıştırdı, ardından barutu ve pusulayı hayatımıza soktu. Peki ya sonra ne oldu? Gelişen teknolojide uyguladığı politikalar neler? İncelemeye devam edelim;

Çin 15. yüzyıldan bu güne teknoloji için risk almayı reddetti ve sektörden geride kaldı. 21. yüzyılda aklı başına gelmiş olacağı varsayılacak ki bu hafta Teknoloji Listeleri ve Asya Bültenlerinden biri olan “Nikkei Asian Review scoop” sayfasında yayınladıkları bir haberde Çinin kendi hafıza çiplerini üretme konusundaki başarısından bahsediyor. Devletin de sağladığı finansal yardımlar sayesinde, yarı iletken endüstrisinin yaygınlaşmasıyla geçtiğimiz yıldan bu yana sıfırdan 2020 yılının sonuna kadar dünyadaki hafıza çipinin neredeyse yüzde 5′ ini üretme yolunda. Çin hala daha kompleks yapılı mikroişlemciler konusunda başarılı sayılmaz. Bunda ABD ve Washington merkezinin de etkisi büyük, Çin’in bu teknolojileri orduda veya herhangi bir güvenlik departmanında kullanması yasak. Burada güvenlik kaygıları ve ulusal çıkarlar da göz önüne alınmalı.

1. Merkel, Huawei’yi yasaklama baskısı altında

Angela Merkel, partisinde, Alman hükümetinin, potansiyel güvenlik riskleri konusunda Berlin’deki artan endişe nedeniyle, Huawei’yi yeni nesil 5G telekom ağının kurulmasından resmen dışlamasına karar verildi. Merkel’in iktidarındaki Hristiyan Demokrat Birliği’nden milletvekilleri, partinin bu yılki konferansına Leipzig’te 5G projesinde yer alan Çinli tedarikçiyi yasaklayacak yıllık konferansı için bir adım attılar.

2. Etsiz Domuz Yılı

ABD’deki et şirketleri, dünya etinin neredeyse üçte birini tüketen Çin’e yöneldiler. Meat Beyond, önümüzdeki yıl Çin’de üretime başlamak istiyor; Impossible Foods ise devlet kurumları ve kurumlarla potansiyel ortaklıkları araştırıyor. Afrika domuz gribi, domuz popülasyonunu azalttı, ülkeyi alternatifler aramaya zorladı fakat çevredeki genetiği değiştirilmiş malzemelerle bu yollar neredeyse imkansızdı.

3. Uber’in kendi kendini süren araç kazasına kararı

Sebebi, mart 2018’de kendi kendini süren Uber’i içeren ölümcül bir kazanın ‘sürücünün hatası olan güvenlik ihlali’ ilkesine uymadığını öne sürerek, ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Salı günü belirlediği ve Uber’in “yetersiz güvenlik kültürü” sebep olarak gösterildi. Bununla birlikte, Patrick McGee’nin analizi, teknolojinin izleme testlerinde iyileştirmeler için önerilerde bulunmak üzere, kendi kendini süren otomobillerin dağıtımını daha da geciktirebilir.

4. İnternet borularında panik

İngiltere’deki *geniş bant girişimcileri, İşçi Partisi’nin en büyük sağlayıcısı BT’yi (British Telecom) ulusallaştırmak ve geniş bantı halka ücretsiz sağlamak için yaptığı seçim vaadinden endişe duyuyor. Nic Fildes, 600’den fazla küçük internet servis sağlayıcısının BT’nin **Openreach ağı üzerinden genişbant sattığını veya bununla rekabet edebilecek ağlar kurduğunu ortaya koyuyor.

* Geniş bant terimi, bir telekominikasyon cihazının veya sinyalinin başka bir standart veya olağan bir sinyal ya da cihazdan daha geniş bant genişliğine sahip olması anlamına gelir. Geniş bant standardı için farklı bağlamlarda ve farklı zamanlarda farklı kriterler uygulanmaktadır.

**Openreach British Telecom’un İngiltere’deki altyapı şirketi.

5. Airbnb Olimpiyatları için büyük bahisler.

Genç bankacılar belirli bir limite ulaştıklarında kendilerini kanıtlamak için spor arabalarına ve lüks saatlere ihtiyaç duyuyorlar.

Airbnb, ilki pazartesi başlayacak olan önümüzdeki beş olimpiyatı desteklemek için ilk büyük sponsorluk anlaşmasını imzaladığında şirket bedelini hesapladı. Ancak televizyon trendleri ve sponsorluk için yükselen fiyat etiketleri, bağlantıların fiyat değerinde olup olmadığına dair sorular meydana getiriyor, diyor Brooke Masters. Bu arada Airbnb, şirketin sürekli kullanıcılarını Avrupa kültür başkentlerinden çıkarmaya yardımcı olduğu yönündeki şikayetler ile mücadele ediyor ve platformu kullanan dolandırıcıların karıştırılmamasına özen gösteriyor.

Teknoloji araçları – Google Haberler Güncellemesi

Google, Google Update’in küratörlüğünde sesle ilgili haberleri ve yeni küçük bir yapay zekayı tanıttı. Kullanımı için kullanıcıların ayarlarını güncellemeleri gerekecek. Daha sonra Asistan kullanımına açık herhangi bir telefonda veya akıllı konuşmacıda “Hey Google, bana haberi aç” diyerek ilgi alanlarınıza, konumunuza, kullanıcı geçmişinize ve tercihlerinize göre seçilen kısa haberlerin bir karışımını oluşturan en popüler içeriklerle karşılaşacaksınız. ABD’de İngilizce olarak uygulamalarına başlandı. Gelecek yıl genişletilerek uluslararası alanda kullanıma açılacak.

Kaynak: Sharing tech in the Chinese century

Büşra BOYACI

Büşra BOYACI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir