Elon Musk Starlink uyduları aracılığıyla ilk Twitter paylaşımını yaptı.

Elon Musk Starlink uyduları aracılığıyla ilk  Twitter paylaşımını yaptı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın her noktasına ucuz internet götürme projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda ilk 60  Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine yollamıştı.

SpaceX’in başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell 22 Ekim’de yaptığı açıklamada şirketin, ABD ve Kanada’ya Starlink ile 2020 senesinin ortalarında genişbant internet hizmetini sunmaya başlayacaklarını söyledi. Ancak bunun için en az altı kez daha 60’ar uydudan oluşan fırlatma daha yapılması gerekiyor.

SpaceX’in CEO’su ElonMusk’ın evinde bir Starlink terminali bulunuyor ve kendisi 22 Ekim’de bu terminali kullanarak bir tweet attı. Musk, 29 milyon takipçisine “Bu tweeti uzay üzerinden Starlink uydusu vasıtasıyla gönderiyorum” dedi.

Ardından ise 28 milyon takipçisi ile duygularını paylaşan Musk “Vay, işe yaradı” şeklinde başka bir tweet daha yolladı.

42 bin Starlink uydusu fırlatılacak

SpaceX, toplamda 42 bin Starlink uydusunu önümüzdeki yıllarda uzaya fırlatmayı planlıyor. Şu ana kadar ilk fırlatmada 60 adet uydu gönderen şirket, kademeli olarak bu sayıyı daha da artırarak, bütün dünyaya uydudan internet bağlantısı sağlamayı planlıyor.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamaya göre, bu projenin tamamı 10 milyar dolara mâl olacak.Eğer Starlink projesi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha hızlı internet hizmeti sağlanacak.

Mehmet Can Acar

Mehmet Can Acar

Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 1. sınıf öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir