Robotlar Ne İş Yapacak?

Robotlar Ne İş Yapacak?

Günümüzde ilerleyen teknolojiyle beraber robotlar ve yapay zeka da gelişmeye devam ediyor.  Özellikle çeşitli iş alanlarında gözlemlenen bu değişim bazı mesleklerin sadece robotların kontrolüne geçmesi anlamına geliyor diyebiliriz. Uzmanlar tarafından yapay zeka ve gün geçtikçe geliştirilen robotların yakın bir gelecekte birçok mesleği ele geçireceği belirtiliyor. Bu konu üzerindeki anlatımımı size örneklerle göstermek istiyorum.

1-Cerrahlık

Cerrahi amaçlarla kullanılan robotlar, özellikle minimal kesiklerle yapılan operasyonlarda veya vücudun hassas bölgelerinde yapılan ameliyatlarda cerrahlara oldukça yardımcı oluyor. Kesin sonuç sağlayan ve insan elinin titremesi, yorulması gibi sorunları ortadan kaldıran robotlar ameliyatların başarısı için önemli katkıda bulunuyor. Robotlar tamamen cerrahların yerini alırlar mı bilinmez fakat onların işlerini büyük ölçekte kolaylaştırdıkları bir gerçek.

2- Müşteri Temsilcileri

Neredeyse hepimiz konuşma botlarını duyduk, biliyoruz hatta onlarla tanıştık bile. Artık şirketler tarafından da oldukça tercih ediliyorlar. Bunun sebebi olarakta işverenler yeni çalışanlarına kapsamlı bir eğitim vermeye gerek duymayıp işlerini daha da kolaylaştıracak ve belki de daha kısa zamanlı bir çözüm olacak olan konuşma botları programlama yolunu tercih ediyorlar diyebiliriz. Akıllı makineler hat üzerinde bekleme süresini kısaltabilirler. Bu sayede şirketlerin müşteri memnuniyeti artacaktır.

3- Süpermarket Çalışanları

Öncelikle ufak bir bilgi vermek isterim. Bilirsiniz,Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon, açtığı marketlerde insan çalıştırmıyor. Mağazadaki kamera ve raflardaki sensörlerin müşterileri takip ettiği ve faturalandırma işleminin uygulama üzerinden yapıldığı ilk mağaza olarak biliniyor. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Yani artık imkansız olmayan çok gelişmiş bir teknoloji var. Hepimiz taze yiyecekler tüketmek, son kullanma tarihi geçmemiş ürünleri satın almak isteriz. Bunların düzenini sağlayan süpermarket çalışanları günümüzde var. Fakat gelecek için düşündüğümüzde bir çok işi yapabilecek makineler ikame edilmiş olabilir. Süpermarket çalışanlarının da işsiz kalması muhtemel…

4-Barmenler

Artık telefonunuzla alkol siparişi verebileceğiniz,bu siparişleri de bir robotun hazırlayacağı bir teknoloji bulunmakta. Söz ettiğim robotun adı “Makr Shakr”. Bu robot için ileride barmenlik mesleğinin sonunu getireceği düşünülüyor. Hatta sadece barmenler değil aşçılık mesleği de bu teknoloji ile tehlike altında denilmekte. Bahsettiğim robot ile ilgili videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

5-Finans Sektörü

Yoğun hesaplama, analiz ve veri yorumlama alanı olarak bilinen finans sektörüne yakın gelecekte robotlar hakim olabilir. Robotların hatasız hesap yapma, veri işleme ve analiz yapma yetenekleri sayesinde finans alanında artık finans uzmanları yerine robotların sözü geçebilir.

—Robotların bir çok mesleği ele geçireceği konusunun yanında bir de yapamayacağı meslek grupları olduğu söyleniyor. Onlara da bakalım;

1-Öğretmenlik

Öğretmenlik gerçekten dünyanın en önemli mesleklerinden biri. İnsani duygulara, oldukça geniş kapsamlı akademik bilgi ve başarılara hakimiyet gerektiren bir meslek grubu. Bu alanda robotlardan ve teknolojiden yaralanmak mümkün değil diyemeyiz ancak gelecekte bir robotun öğretmenlik yapmasının söz konusu olamayacağı söylenmekte.

2-Yazarlık

Uzmanlar her ne kadar gazeteciliğin gelecekte robotlar tarafından yapılabileceğini belirtse de yazarlık ve şairlik yapmak robotların hakkıyla yapabileceği bir meslek olarak görülmüyor. Ben de İnsana ait duyguların sanat, hayal gücü ve kelime kullanma yeteneği ile bir araya gelmesiyle ortaya çıkan edebi eserlerin üretimi, uzun yıllar sadece insana ait olacak düşüncesindeyim.

3-Sporculuk

Kas, beyin ve uzun süreli çalışma gücüne dayalı olan özellikle atletizm branşlarında yer alan sporcuların yerini robotların aldığını bence düşünmemiz doğru olmaz. Ya da futbol müsabakasında sahada robotların olduğunu… Spor karşılaşmalarını önemli kılan unsurlardan birinin de insana özgü duyguların yer alması olduğunu dşünüyorum. Küçük yaştaki çocuklar profesyonel birer sporcu olarak yetiştirilebilir fakat bunu bir robota yapmak mümkün olmamalı.

Sinem KONCELİ

Sinem KONCELİ

Akdeniz Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir