Uber’e erişim engellendi! İşte mahkemenin kararı

Uber’e erişim engellendi! İşte mahkemenin kararı

Taksi deneyimini baştan aşağı değiştiren ve dünya genelinde oldukça popüler olan Uber’in ülkemizden çekilmesinin üzerinden beş ay geçti. Mayıs ayında ülkemizden ayrılan Uber’e erişim engeli kararı ile yasaklara bir yenisi eklendi.

Uber’e erişim engellendi! Hem internet hem mobil

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından Uber’e erişimin engellenmesine yönelik dava açılmıştı. Uber’in haksız rekabet oluşturduğuna karar veren İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, uber.com adresine erişimi engelledi.

Uber'e erişim engellendi! Hem internet hem mobil

Erişim engeli kararı sadece internet sitesi ile sınırlı kalmadı. Mahmenin aldığı karar kapsamında Uber‘in mobil uygulamasına da Türkiye’den erişim engellendi.

Yaşananları kısaca hatırlamak gerekirse: Uber şoförlerinin dövülmesi gibi olaylar dünya basınında kendisine yer bulmaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Uber için  “Bizim literatürümüzde Uber diye bir şey yoktur. Uber olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. Uber konusu bizim hükümetimizde yoktur, bitmiştir. ” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Yapılan resmi açıklama ise şu şekildeydi;

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki Uber XL faaliyetlerimizi 31 Mayıs itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber’e erişim engellendi! İşte mahkemenin kararı

Avatar

AkdeMIS

Akdeniz Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrenci topluluğu. İşimiz yönetim, gücümüz bilişim mottosunun kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir