Hayatımızda Yapay Zeka

Hayatımızda Yapay Zeka

Son günlerde hepimizi hayrete düşüren gelişmelerden bir tanesi de hiç kuşkusuz yapay zekadır.

Her ne kadar konuyla alakalı olsak da ülkemizde yapay zeka üzerine çalışmanın, diğer ülkelere oranla daha az olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu da bu konudaki öğrencilerin merakını o yöne çekmekte yetersiz kaldığını düşünmekle beraber ‘’Yapay zekayla neler yapılabilir?’’ kısmındaki bilgimizin doygunluğa erişmediği ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu konuları bir kenara bırakıp yapay zekanın kullanım alanlarına göz atalım isterseniz.

Mesela sağlık alanında Google Deepmind sağlık projesi tıbbi kayıtları daha hızlı ve daha iyi sağlık hizmeti vermek amacıyla kullanılıyor. Google Deepmind, dakikalar içerisinde tıbbi bilgilerin işlenmesini sağlıyor. Araştırma aşamasında olmasına rağmen geliştirebilmek için Google, Moorfield Hospital ve NHS gibi kurumlarla işbirliği yapıyor.

Kaynak-(DeepMind)

Bunun yanında Careskore, Chicago’da oluşturulan tüm sağlık sektörü için bulut tabanlı Al çözümleri sunan bir platformdur. Careskore temel olarak realtime(gerçek zamanlı) Zeus algoritmasını kullanarak tahminler yapan bir yapay zeka sistemidir. Topladığı bu veriler ışığında hastaların kendi sağlıkları hakkında daha şeffaf bilgi edinmelerini ve hastanelerin hizmet kalitelerini attırmaları amaçlanıyor. Ayrıca hastalar bireysel olarak bu sisteme kaydolarak Al(yapay zeka) temelli bu sistem sayesinde kendi vücutları hakkında risk ve sorunlar hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Kaynak-(Careskore)

Bunların dışında sağlık alanında bir çok çalışma bulunmaktadır. Bir sonraki yazıda tıbbı görüntülemeler hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşacağım.

Bunun dışında yapay zeka ile geliştirilmiş bir çok robot bulunmaktadır. Bu robotları aşağıda bulabilirsiniz.

1-SOPHİA

-Ülkesi: ABD

-Özellikleri: 60’tan fazla yüz ifadesine sahip, soruları yanıtlıyor, bilmediğine ‘’Bilmiyorum’’ diyor; espri yapıyor kafasını beden diline uygun olarak çevirebiliyor. Ancak henüz bacakları olmadığı için yürüyemiyor ve saçı da yok.

2- YANG YANG

-Ülkesi: Çin

-Özellikleri: Konuşabiliyor, kafasını sallıyor, el sıkıyor ve hatta insanlarla kucaklaşabiliyor. Ancak Yang Yang henüz tam bağımsız hareket edemiyor. İfadeleri uzaktan bir kişi tarafından kontrol ediliyor.

3-GERMINOID F

-Ülkesi: Japonya

Özellikleri: Göz kırpabiliyor, yüz ve göz ifadesi konuşmasıyla uyumlu. Etrafındakileri izlerken bile ifadesi ve kafa hareketleri insanların gibi. Ama yürüyemiyor.

4-ALISSA

-Ülkesi: Rusya

-Özellikleri: Göz hareketleri ve yüzü mükemmel. Konuşabiliyor ama henüz ağız hareketleri konuşmasıyla uyumlu değil. Yüz ifadelerinde de eksik var.

5-MARK 1

-Ülkesi: Hong Kong

-Özellikleri: Konuşma ve mimikleri uyumlu, tek göz kırpabiliyor, soruları anlıyor, komplimanları kabul ediyor, parmakla sayabiliyor, beden diline sahip.

Son olarak Çin’in ürettiği kadın robota Jin Jin adı verildi. Jin Jin insan mimiklerini kusursuza yakın biçimde taklit eden Jia, soruları yanıtlıyor, iletişim kuruyor hatta kendisiyle selfie yapanlara ‘’Çok yakın durma yüzümü şişman gösterecek’’ gibi espriler yapıyor. Çinliler ona ‘’ O Robotların Tanrıçası’’ diyor.

Umut Özkurt

Umut Özkurt

AkdeMIS IT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir