Yavaş yavaş geride bıraktığımız 2018 de bir çok teknolojik gelişmeye şahitlik ettik. Bu teknolojik gelişmeler bir çok soruyu beraberinde getirmekle beraber heyecanımızı da arttırıyor bakalım 2018 de teknoloji alanında neler olmuş;

Öncelikle hayatımızı kolaylaştıracak geliştirilmiş envanterlerden bahsetmek istiyorum.

ForwardX CX-1 Bavul

Havalimanında bavul sürüklemek artık mazide kaldı. Telefonumuzla kurulan bağlantı sayesinde nesnelerin bavulumuz artık bizi takip ediyor. Benim gibi sürekli seyahat edenler için hayatı kolaylaştırıcı bir geliştirme.

Anlık Çeviri Yapan Kulaklık

Google “Pixel Buds” adlı kulaklıkları ile bu görevi yerine getiriyor. Kulaklıklar Pixel akıllı telefon ve Google Translate uygulaması ile birlikte çalışarak, sizin için anlık çeviri yapıyor. Sizi bilmem ama benim hayatımın değişilmez bir parçası olacağa benziyor.

Blade “Shadow” Bulut Bilgisayarı

Bulut teknolojisini bilgisayarlara da taşıyan Blade Shadow, aylık yaklaşık 50 dolara hizmet veren, uzaktan erişilebilen üst düzey bir Windows PC .
Sanal makineler Intel Xeon işlemci, üst seviye bir Nvidia ekran kartı, 12GB RAM, 256GB SSD donanımına sahip. Firma 4K oyunların rahatlıkla oynanabileceğini belirtiyor. Kişisel bilgisayarıınız kadar verimli olurmu orası tartışılır ve ülkemizde internet alt yapısı düşünüldüğü ve AKK laneti oldukça Türkiye için ne kadar verimli bir girişim tartışılmaya açık bir konu.

Delta’dan Alexa Musluk

Delta’nın Wi-Fi bağlantılı ve Alexa destekli yeni akıllı musluğu, suyun açılıp kapatılması, sıcaklığın ayarlanması gibi durumlar için sesli komut kullanmaya olanak tanıyor. Artık armatür ün başında DJ olmanın sonu geliyor gibi.

L’Oreal UV Uyarıcısı

UV ışınlarını ölçen, pile ihtiyaç duymuyor. 2 mm kalınlığında ve 9 mm çapındaki ürün tırnak üzerine ya da güneş gözlüğüne takılabiliyor. Güneş ışığına çok maruz kaldığınızda da size uyarıyor. Fiyatı ise 40-50 dolar civarı beklenmekte. Cilt kanseri , güneş alerjisi etc. hastalıklara sahip insanlar için mükemmel bir buluş.

Sıra geleceğe ışık tutan buluşlarda…

Genetik Falcılık

Nedendir bilmiyorum bu sene benim en çok ilgimi çeken ve beni en çok heyecanlandıran haber bu oldu. Doğduğumuzda, ne zaman hangi hastalığa yakalanacağımız, ileride IQ’muzun ne kadar olacağı bilinebilecek. Sadece hastalıklar değil herhangi bir davranışımız da önceden bilinebilir olacak. Davranışsal genetikçi Eric Turkheimer, bu gelişmenin hem iyi hem de kötü sonuçlara açık olmasının, heyecan verici olduğu kadar endişe verici olduğunu da unutmamamız gerektiğini vurguluyor. Bu raporlarda ilerde kalp rahatsızlığı, kanser, tütün bağımlılığı dertlerinden muzdarip olma ihtimalleri ya da ortalamanın üzerinde zekaya sahip olup olmayacakları tahminleri yazacak.Bu tahminler insanları gerekli önlemleri almaya yönlendirse de bir zaman sonra paranoya ve kişilik bozukluğu yaratabileceği yadsınamaz bir gerçek gibi duruyor.

Yapay Embriyolar

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, yalnızca kök hücrelerle embriyo üretme konusu üzerinde çalışıyorlardı. Bir gün memelilerin de yumurtasız doğabileceğini iddia eden araştırmacılar çalışmalarını fareler üzerinde devam ettiriyorlar.Bakalım bu araştırmanın sonucunda neler ortaya çıkacak. Yapay embriyoların ahlaki ve etik olarak büyük bir tartışma konusu olduğunu da atlamamak gerek.

Yapay Sinir Ağları

Canlıların davranışlarını inceleyip, matematiksel olarak modelleyip, benzer yapay modellerin üretilmesine sibernetik denir. Eğitilebilir, adaptif ve kendi kendine organize olup öğrenebilen ve değerlendirme yapabilen yapay sinir ağları ile insan beyninin öğrenme yapısı modellenmeye çalışılmaktadır. Aynı insanda olduğu gibi yapay sinir ağları vasıtasıyla makinelerin eğitilmesi, öğrenmesi ve karar vermesi amaçlanmaktadır.
GAN (Generative Adversarial Networks == üretici rekabet ağı ) olarak bilinen yaklaşım (Generator ve Discriminator Network’lerinin uyumlu çalışması) sayesinde yapay zeka gerçeğe çok yakın resimler üretebiliyor. Bugün ise bilim insanları yapay zekanın ürettikleriyle insanların ürettiği şeylerin fark edilemez boyutta olması için çalışmaya devam ediyorlar.

Gelecek çok yakın…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research 2019 da ses getirmesi planlanan teknolojik gelişmeleri şöyle ön gördü ;

 • Yapay zeka ve makine öğrenimi: Son bir yıl içinde 10 bin zeka patenti başvurusu yapıldı
 • Giyilebilir teknolojiler: Risk sermayesi ile sektöre son 5 yılda toplam 2 milyar dolar aktarıldı
 • 3 boyutlu yazıcılar: Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 arttı
 • Gen mühendisliği: 5 yıl içinde genomlar üzerinde çalışmalar 7 kat arttı
 • Arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR): Risk sermayesi her yıl 2 milyar dolar aktarıyor
 • Hızlı akü şarj teknolojisi : Listedeki yer alan birçok ‘temiz’ enerji teknolojisinden biri, elektrikli araç pazarının büyümesinde kilit bir faktör olarak kabul ediliyor.
 • Grafen ve 2D malzemeler: Basılabilir elektronik mürekkepler, kompozit malzemeler, fosil yakıt hücrelerinde kullanılan elektrotlar, lityum-iyon piller ve süperkondansatörler gibi diğer teknolojilerin gelişmesini sağlayacak
 • Dronlar : Güvenlikten hava haritalamasına kadar çeşitli alanlarda artan bir rol oynayan dronların daha fütüristik uygulamaları arasında zirai hastalıkların tanımlanması, denizaltı boru hatlarının bakımı ve çevresel gözleme bulunuyor.
 • Hassas tıp : Belirli problemleri hedef alan ve bireyler için kişiselleştirilmiş ilaçların gelişimi.
 • Perovskit kullanılan güneş panelleri : Güneş panellerini daha verimli hale getirme potansiyeline sahip olan perovskit teknolojisi, son yıllarda çok konuşulmasa da 2019’da bu alanda büyük gelişmeler bekleniyor.
 • Doğal dil işleme: Bilgisayarların insan dilini anlamalarına, yorumlamalarına ve manipüle etmelerine yardımcı olan yapay zeka dalı. Örneğin, Siri, Alexa ve diğer sanal asistanlar kullanıcılarla etkileşim kurararak kullanımın kolaylaştırmasını sağlar.
 • Üretken tasarım : Ürün tasarımındaki tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurarak, “doğanın evrimsel tasarıma yaklaşımını taklit etmek” için yapay zeka kullanır.
 • Adrese teslim hizmetleri. Eve teslim sektöründe hangi araçların daha uygun olduğu artışması hala açık (seçenekler arasında bisikletler, motorlu bisikletler, scooterlar var, tabii hepsi kesinlikle elektrikle çalışıyor).
 • Blockchain : Para transferini kolaylaştırdığı için yeniden rüzgarı arkasına alabilir.
 • Kaynak: http://www.luxresearchinc.com/blog-post/annual-list-19-transformative-technologies-201

Geride bıraktığımız 2018’de iyi veya kötü şeyler yaşadık.Özellikle benim için Ocak ayından başlayan talihsizlikler, yılın sonuna kadar yakamı bırakmadı. Acısıyla tatlısıyla çok zor bir yılı geride bırakmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyim. Yeni yılın bizlere sağlık mutluluk ve bereket getirmesi dileğiyle yazımı bitiriyorum yeni yılda Bilişimle kalın…


Avatar

Umut ÖZKURT

Akdeniz University Management Information Systems // Web Developer for " www.umutozkurt.com " // "Good Luck"

Bir cevap yazın: