Spotify – Apple Music – Fizy – Deezer | Hangisi daha mantıklı?

Spotify – Apple Music – Fizy – Deezer | Hangisi daha mantıklı?

gün içerisinde defalarca arkadaşlığına ihtiyaç duyduğumuz müziği daha kaliteli, hızlı ve kolay erişebilir yapabilen bir çok müzik platformu var. müzik platformlarından hangisini tercih etmemiz konusunda ise araştırma yapmamız şart. zira birbirine yakın özelliklere ve fiyatlara sahip olsalar da bu müzik platformlarının arasında bir çok farklı özellik mevcut. sırayla bu müzik platformlarını inceleyelim.

spotify

 

müzik platformları arasında en yaygın olanı. her mobil ve masaüstü işletim sistemine uygun aplikasyonu olduğu gibi tarayıcı üzerinden de müziğinizi açabiliyorsun. eğer ücretsiz versiyon kullanmak istiyorsan mobil uygulamasında olduğu gibi, masaüstünde de “karışık çal” zorunluluğu yok. sadece 30 dakika ara ile kısa bir reklam sesi duyuyorsun. bu diğer rakiplerine göre ciddi bir özellik. ayrıca bu özellik yakında ücretsiz mobil versiyonlara da gelecek.

spotify, önceden arşivlediğiniz müzikleri de içe aktarmana olanak sağlar. bu sayede eski şarkılarını tekrar toplamak zorunda kalmazsın. ayrıca gün içinde çıkan bir albümü anında spotify üzerinden dinleyebilirsin. *bu madde diğer platformlar için de geçerli.

oluşturduğun çalma listelerini telefonuna indirebilirsin. albümün tamamını ya da istediğin bir parçasını yüksek kalitede çevrimdışı modda dinleyebilirsin. sildiğin çalma listeleri hemen kaybolmaz; bir süre çöp kutusunda saklanır. sırf sen o bir türlü adı aklına gelmeyen şarkıyı dinleyebil diye.

eğer yeni vodafone üyesi isen ya da vodafone’da sosyal medya tarifen varsa müzikleri dinleyip, indirmen kotandan yemez.

bir çok şarkının sözlerini uygulama içerisinde okuyabilir, kendi karaoke salonunu oluşturabilirsin.

aylık 13.99₺ gibi bir bedelle premium sahibi olabiliyorsun. ayrıca öğrenci isen senden sadece 7₺ istiyor. biz ailecek kullanacağız diyorsanız 6 hesaba kadar desteklenen “aile için spotify”ın fiyatı da 20.99₺.

apple music

aslında diğer markalar gibi apple music de spotify benzeri özellikler sunsa da dikkat çekici bir kaç farkı var. bunlardan bir tanesi, eğer apple marka cihazın varsa apple music’den 3 ay boyunca ücretsiz yararlanabiliyorsun. bunun yanı sıra en çok fark yaratan özelliği tv programlarını, video klipleri ve özel içeriklere de ulaşabilmemiz. ayrıca sunduğu cloud hizmeti ile müziklerini cloud üzerinde tutarak telefon hafızasını rahatlatabilirsin. üstelik apple, kendi müziğinizi yapabilme uygulamalarını da sunuyor. mainstage, garageband gibi.

aynı spotify gibi 13.99₺ olan apple music, öğrenciden 7₺; aile paketi için de 20.99₺ istiyor.

fizy

gelelim fizy’ye. fizy arkadaşımız da deneyebilmemiz için kendisini 1 ay ücretsiz sunuyor. ücretsiz versiyonunda ise bazı şarkıların sadece ilk 30 saniyesini dinletiyor. apple music gibi şarkının kliplerini izleyebildiğin gibi canlı konserleri de takip edebiliyorsun.

fizy’nin en büyük artısı ise turkcell ile olan anlaşması. eğer turkcell müşterisi iseniz sizden daha az ücret alıyor. üstelik fizy uygulaması içerisinde iken harcadığı internet kotadan düşmüyor. bu cidden büyük bir artı.

fizy, spotify ve apple music uygulamalarına göre daha karmaşık bir fiyatlandırmaya sahip. turkcell abonelerinden aylık 13.99₺ istenmekte. bu paketin ilk 3 ayı kampanya kapsamında 4₺. ancak turkcell abonesi değilseniz fizy premium için 15.99₺ ödemeniz gerekmekte.

ayrıca aylık şarkı sınırı bulunarak satın alabileceğiniz paketler de mevcut. örneğin, 50 şarkı 12.99₺ gibi.

deezer

deezer arkadaşımızın içinde diğer rakiplerinden farklı olarak deezer sessions ve deezer flow özelliği var. flow özelliği; sizin dinlediğiniz şarkıların tarzını,o tarzı dinlediğiniz saati, kaç kez dinlediğinizi kaydedip size yeni şarkılar öneriyor. bu spotify’da da var ama orada deezer flow gibi bir özel isim verilmemiş. üstelik 16 bits, 1.411 kbps ses kalitesi sunabiliyor.

fiyatlandırmada diğerleri gibi öğrencileri düşünmemiş. ancak premium versiyonu diğerleri kadar pahalı değil. 10₺ ödeyerek premium olabiliyorsun. 14.99₺ye aile boyu paketinden yararlanabiliyorsun.

16 bits, 1411kbps ses kalitesinden bahsettim. işte böyle bir kalitede müzik dinlemen için de deezer hifi’a abone olman gerekiyor. bu da senin her ay 19.99₺ ödemen demek.

sonuç olarak genel olarak şu daha mantıklı diyemem;
eğer web, masaüstü ve mobil cihazlar üzerinde de müzik dinleme durumun varsa spotify tercih edebilirsin.
apple kullanıcısı isen 3 ay boyunca apple music’i denemelisin. denemeden karar verme.
turkcell aboneleri için de fizy çok büyük avantaj. sokakta “kotam bitecek” korkusu yaşamadan müziğini dinleyebilirsin.
ha yok ben müziğin inciğini cinciğini çıkaracağım diyorsan deezer hifi tercih edebilirsin.

Avatar

Berkan ASLAN

Akdeniz Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisi. netpiksel.com'da web tasarımcı, berkanaslan.com & akdemis.org'da editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir